Atgauti skolas padeda profesionalūs teisininkai

28-06-13 13:04

Nepavykus atgauti skolos iš skolininko, tiek derybas su skolininku ikiteisminio išieškojimo metu, tiek teisminį išieškojimą pigiau ir racionaliau patikėti šios srities profesionalams. Vieni tokių - UAB „Sergel“, teikianti sąskaitų administravimo ir ikiteismines bei teismines skolų išieškojimo paslaugas.

Kaip „Respublikai“ teigė UAB „Sergel“ generalinė direktorė Toma Matutytė, vieni skolininkai tiesiog neturi pinigų visoms sąskaitoms apmokėti, todėl, vos jų gavę, visų pirma susimoka už tai, kas būtiniausia. Tokiems reikia kuo anksčiau ir kuo dažniau priminti apie skolą ir informuoti, kas gresia nesusimokėjus.
Kiti skolininkai – tai tie, kurių toks jau mentalitetas: jeigu tik galiu bent kurį laiką nemokėti, tai ir nemokėsiu. Jie sąskaitas apmoka tik tada, kai suvokia, kad susidūrė su profesionalais ir delsimas sumokėti skolas jiems gali brangiai kainuoti.
„Esame tikri, kad reikia priversti skolininkus sumokėti skolas – jeigu nepavyksta susitarti geruoju, reikia jas prisiteisti. Kuo toliau, tuo daugiau atsiranda tokių, kurie nenori vargti dėl kelių tūkstančių. Bet kodėl nevargti? Juk tai – jūsų pinigai, – sako T.Matutytė. – Jums tereikia atsiųsti bendrovei „Sergel“ dokumentus ir kvalifikuoti specialistai viską atliks už jus arba patars, ką ir kaip daryti, kad atgautumėte savo pinigus“.
Pasiūlo geriausią būdą
UAB „Sergel“ ne tik padeda susitarti su skolininku, jei tik tai apskritai įmanoma, bet ir siūlo klientams pasinaudoti jų teisininkų, kurie ne vienus metus specializuojasi skolų išieškojimo srityje, paslaugomis. Mat, nepavykus skolos atgauti ikiteisminiu būdu, lieka vienintelė išeitis – kreiptis į teismą.
„Sergel“ Teisės departamento juristės Ignės Lavrukėnaitės teigimu, dažniausiai bendrovės klientams, kuriems nepavyksta atgauti iš skolininko skolos ikiteisminio išieškojimo būdu, kyla klausimas, kokį teisminį procesą pasirinkti: kreiptis su pareiškimu dėl teismo įsakymo išdavimo ar kreiptis su ieškiniu. Kiekvienu konkrečiu atveju „Sergel“ teisininkai analizuoja, kaip vyko ikiteisminis skolos išieškojimas – ar siųsti pranešimai pasiekė skolininką, ar pavyko užmegzti su juo kontaktą, ar jis nėra piktybinis skolininkas, kuris ginčytų skolą.
„Jei pranešimus pavyksta įteikti ir pranešimo gavėjas skolos iš esmės neginčija, mes siūlome klientui kreiptis į teismą su pareiškimu dėl teismo įsakymo išdavimo, – teigia I.Lavrukėnaitė. – Ši teisminė procedūra yra greitesnė, paprastesnė ir pigesnė nei ieškinio pateikimas teismui – mokama tik ketvirtadalis žyminio mokesčio sumos. Be to, pareiškimas gali būti teikiamas elektroniniu būdu naudojantis Lietuvos teismų informacine sistema, o tada reikia mokėti tik 75 proc. apskaičiuoto žyminio mokesčio. Šiuo metu minimalus mokestis teikiant pareiškimą elektroniniu būdu yra 11 litų. Kreipiantis į teismą su ieškiniu tenka mokėti 72 litus“.
Elektroniniu būdu pateikto pareiškimo nagrinėjimo terminai yra trumpesni nei ieškinio – teismas kreditoriaus pareiškimo priėmimo klausimą išsprendžia ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo jo padavimo teismui dienos. Išsprendęs pareiškimo priėmimo klausimą, teismas nedelsdamas, ne vėliau kaip kitą darbo dieną, išduoda teismo įsakymą, kurį su kreditoriaus pareiškimu išsiunčia skolininkui. Jei skolininkas per 20 dienų nuo procesinių dokumentų gavimo dienos nepareiškia prieštaravimų dėl kreditoriaus pareiškimo, jis įsiteisėja. Įsiteisėjęs teismo įsakymas – vykdomasis dokumentas, kurį galima perduoti antstoliui, vykdančiam priverstinį išieškojimą.
Didžiausia kliūtis, kartais stabdanti skolos išieškojimo procesą kreipiantis su pareiškimu dėl teismo įsakymo išdavimo, I.Lavrukėnaitės teigimu, – tai, kad teismo įsakymas privalo būti įteiktas skolininkui. Jeigu skolininkui – nesvarbu ar tai juridinis, ar fizinis asmuo – teismo įsakymo įteikti nepavyksta, skolininkas nepriima dokumentų arba pareiškia prieštaravimus, teismas panaikina išduotą teismo įsakymą ir kreditoriui belieka teikti teismui ieškinį.
„Kreipiantis į teismą su ieškiniu, reikia pateikti daugiau dokumentų, juos išsiųsti paštu, o visa tai užtrunka gerokai ilgiau, – teigia teisininkė. – Kaip jau minėta, mokamas didesnis žyminis mokestis. Ilgiau užtrunka ir pati sprendimo priėmimo procedūra. Be to, teismo sprendimas, jei jis neapskundžiamas, įsiteisėja po 30 dienų nuo jo priėmimo. Tik jam įsiteisėjus teismas išduoda vykdomąjį dokumentą, kurį galima perduoti antstolių kontorai vykdyti“.
Nors ieškinio pateikimas teismui – ilgesnė procedūra, patiriamos didesnės išlaidos, tačiau kreditorius gali būti tikras, kad, net ir nepavykus įteikti procesinių dokumentų adresatui, teismas gali juos įteikti viešo paskelbimo būdu ir priimti sprendimą už akių. Skolininkams – pamoka
Bendrovės „Sergel“ juristai gali atstovauti tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims, tiek tiems, kurie kreipėsi dėl ikiteisminio skolos išieškojimo, tiek tiems, kurie kreipiasi tik dėl teisinės pagalbos sprendžiant skolos išieškojimo klausimus.
„Mes galime pasiūlyti tinkamiausius situacijos sprendimo būdus nuo pačios procedūros pradžios, t.y. sąskaitų administravimo, kontaktavimo su skolininkais, iki pabaigos – pareiškimo dėl teismo įsakymo išdavimo ar ieškinio teismui pateikimo, vykdomojo dokumento perdavimo antstoliui, – teigia I.Lavrukėnaitė. – Mūsų advokatai kliento pageidavimu rengia visus procesinius dokumentus, atstovauja kliento interesams teisme.
Specialistai susidūrusiesiems su skolininkais siūlo nepalikti visko likimo valiai, o dirbti iki galo, kad tai būtų gera pamoka skolininkui, kuris pagaliau būna priverstas susimokėti skolą.
Skolininkų – gausu
Verslo pradelsti mokėjimai gegužės mėnesį sumažėjo 77 mln. litų, iš jų didžiausiu tempu – finansų įstaigoms, tačiau įsiskolinimų padaugėjo išperkamosios nuomos ir vartojimo kreditus teikiančioms bendrovėms.
Verslo įsiskolinimų portfelis, augęs nuo metų pradžios, gegužę gerokai sumažėjo ir šiuo metu sudaro 5 mlrd. litų.
Gegužę šalies gyventojų uždelsti mokėjimai padidėjo 16 mln. litų, o bendra skolų suma mėnesio pabaigoje pasiekė 3,33 mlrd. litų.
Didžiausiu tempu gyventojų skolos išaugo telekomunikacijų ir komunalinių paslaugų bendrovėms, o skolos bankams praėjusį mėnesį beveik nepakito.

Parengta pagal dienraštį “Respublika”

Danutė SAVICKAITĖ


« Atgal