Apmokėkite skolas nelaukdami sunkesnių dienų

24-09-14 06:14

Specialistai primena, kad artėja finansiškai sunkus laikotarpis: žiemos sezonas, kai smarkiai didės įmokos už komunalines paslaugas, euroįvedimas, kurį neišvengiamai lydės sumaištis ir padidėjusios išlaidos.Todėl žmonėms, turintiems pradelstų mokėjimų ir norintiems išvengti dar didesnių problemų, patartina artimiausiu metu suskubti įsiskolinimus padengti.

Specialistai primena, kad artėja finansiškai sunkus laikotarpis: žiemos sezonas, kai smarkiai didės įmokos už komunalines paslaugas, euro įvedimas, kurį neišvengiamai lydės sumaištis ir padidėjusios išlaidos. Todėl žmonėms, turintiems pradelstų mokėjimų ir norintiems išvengti dar didesnių problemų, patartina artimiausiu metu suskubti įsiskolinimus padengti.

Skaičiuojama, kad Lietuvos gyventojų pradelstų skolų portfelis šiuo metu sudaro apie 3,5 mlrd. litų. Dėl pradelstų skolų maždaug 270 tūkst. gyventojų yra apribotos galimybės gauti paslaugų ar prekių, kurių įsigijimas priklauso ir nuo asmeninės kredito istorijos. Dažniausiai gyventojai vėluoja mokėti finansų įstaigoms, už telekomunikacijų, komunalines paslaugas.

Pasak sąskaitų administravimo ir ikiteismines bei teismines skolų išieškojimo paslaugas teikiančios bendrovės “Sergel” direktorės Tomos Matutytės, artėja laikas, kai teks mokėti už būsto šildymą, paskui – nemažai išlaidų pareikalausiantis šventinis laikotarpis, galiausiai – nauji metai, kai litą Lietuvoje pakeis euras. Tačiau turime dar kelis mėnesius, kai galima kai kur pataupyti, ramiau pagyventi ir sureguliuoti savo finansinius srautus.

 “Per artimiausius porą mėnesių raginčiau visus peržiūrėti savo finansinius įsiskolinimus ir imtis priemonių, – sako specialistė. – Jei esate pajėgūs – apmokėkite pradelstus įsiskolinimus dabar, kol kasdienės išlaidos smarkiai nepadidėjo. Jei negalite jų apmokėti – kalbėkitės su kreditoriumi ar su finansines problemas padedančiu spręsti tarpininku. Tikrai visada galima rasti abiem pusėms priimtiną sprendimą”.

 Naujus metus geriau pasitikti be pradelstų įsiskolinimų dar ir todėl, kad Lietuvoje įvedus eurą kurį laiką bus sudėtinga suvokti naujų pinigų vertę ir suprasti pinigų srautus. Nors oficialiai teigiama, kad niekas nebrangs, ekonomistai neneigia, kad brangimo išvengti nepavyks. Todėl, T.Matutytės manymu, geriau naujus metus pasitikti susitvarkius finansinius reikalus taip, kad pavyktų išvengti sumaišties ir finansiniųsunkumų.

 “Vidutines pajamas gaunančiam žmogui, kurių Lietuvoje – dauguma, žiemą išgyventi tikrai sunku, tenka dėti litą prie lito, kad išsitektum. O jei dar senas skolas tenka mokėti – situacija tampa visiškai liūdna”, – sako specialistė.

Anot T.Matutytės, labai blogai, jei žmogus žino, kad yra skolingas, tačiau tai ignoruoja, stengiasi apie tai negalvoti ir kažko laukia.  Tačiau problema lieka, ir ji tik didėja. Jei žmogus nieko nedaro, o skola tik auga, ateina laikas, kai jam gresia dar didesnės problemos – teisminės išlaidos, mokesčių antstoliams ir pan. Visa tai klampina į dar gilesnę finansinę duobę.

 “Viskas būtų kur kas paprasčiau, jeigu žmogus, užuot neigęs problemą, ieškotų būdų, kaip ją išspręsti”, – sako T.Matutytė. Viena iš galimybių – kreiptis į bendrovę “Sergel”, kuri pabus tarpininku tarp skolininko ir kreditoriaus ir padės rasti sprendimą, kaip iš skolų išsikapstyti. Jeigu pavyksta rasti sutarimą, kada ir po kiek skolininkas turi mokėti, ir jeigu jis to grafiko laikosi, – jokių problemų nekyla.

 Anot specialistės, šiais laikais būti skolingam labai nenaudinga, nes tai gali smarkiai paveikti žmogaus finansinę ateitį. Mat jeigu asmuo, net ir įspėtas, nepadengia įsiskolinimo, informacija apie jį perduodama kreditų biurui. Informacija apie nepadengtą pradelstą skolą kreditų biure saugoma visą asmens gyvenimą, kol jis uždelsto mokėjimo nepadengia, ir dar dešimt metų nuo tada, kai skola yra padengta. Na, o neapmokėta skola niekur nedingsta – fiziniam asmeniui senaties terminas – 10 metų, tačiau jei dėl skolos priteisimo yra priimtas teismo sprendimas, jis galioja iki gyvenimo pabaigos. Nuo skolos niekur pabėgti nepavyks, todėl geriausia – ieškoti sprendimo, kaip ją kuo greičiau padengti.

 “Viskas būtų kur kas paprasčiau, jeigu žmogus, užuot neigęs problemą, ieškotų būdų, kaip ją išspręsti.”

 

Parengta pagal  vakarozinios.lt

Aida VALINSKIENĖ


« Atgal